Halthed og præstationsproblemer hos heste – forben og hals
Halthed og præstationsproblemer hos heste – forben og hals
Dette kursus er det første af to i en samlet serie, og foregår på engelsk. I 2026 vil vi tilbyde et opfølgende kursus.
I samarbejde med Eickemeyer har vi inviteret to af verdens førende eksperter på området, Prof. Roger Smith og Prof. Michael Schramme, som begge har stor international anerkendelse for deres arbejde inden for halthedsdiagnostik.
Gennem en kombination af teori og praktiske sessioner vil du få en grundig gennemgang af differentialdiagnoser samt de bedste diagnostiske og terapeutiske tilgange til patologier i forben og hals, som kan medføre smerter, nedsat præstation og halthed hos heste.
Hovedfokus og læringsmål:
- Identificere og vurdere halthed i forben både subjektivt og objektivt
- Teknikker til nerve- og ledbedøvelser i forben
- Diagnostik og behandling af de mest almindelige lidelser i forben
- Ultralydsscanning af hoven
- Håndtering af nakkeskader, der påvirker præstation og forårsager halthed
- Diagnostik af halthed i forben ved brug af Equinosis Q Lameness Locator
Sprog: Engelsk
Dato: 30. september – 1. oktober 2025
Tidspunkt: 08:00 – 16:00
Sted: Ansager Hestehospital, Gartnerhaven 5, 6823 Ansager
Pris: 8.800,- (inkl. fælles middag). Dette kursus udbydes ikke af VLEARN, og er derfor ikke gratis for VetGruppens ansatte.
Transport og evt. overnatning er ikke inkluderet.
(Prisen inkluderer kursusmateriale, en let morgenmad inden kursusstart, frokost, samt kaffe&kage.)