• Laboratorium

Blodprøver og laboratorium

Hvis dit dyr er syg og vi gerne vil vide hvad der sker inde i kroppen, tager vi ofte en blodprøve.

Ofte er det meget vigtigt at vi hurtigt har svaret på blodprøven, så vi kan komme i gang med den rigtige behandling. Derfor har vi på Dyrlægegården moderne laboratorieudstyr, som kan give os svar på de fleste blodprøver.

Det kan også være en god ide at få taget blodprøve ved rutine sundhedsundersøgelse, da dette kan give rigtig vigtige informationer om dit dyrs sundhed – f.eks. er der måske en sygdom som er på vej, men ikke kan ses endnu?

Vi anbefaler altid en præanæstetisk blodprøve, som fortæller os om organerne fungerer optimalt, inden et dyr skal i narkose.

Derudover undersøger vi fæces og urin med dyrkning af bakterier.

DYRLÆGEGÅRDEN HUNDESTED
Nørregade 75
3390 Hundested

Tlf: 4798 3435
kontakt.hundested@vetgruppen.dk

ÅBNINGSTIDER

Mandag 08.00 – 17.00
Tirsdag  08.00 – 17.00
Onsdag  08.00 – 17.00
Torsdag 08.00 – 17.00
Fredag   08.00 – 16.00

FIND VEJ

VetGruppen

VetGruppen er en sammenslutning af lokale dyreklinikker og hospitaler, der arbejder sammen om at sikre de bedste forudsætninger for dyrs sundhed. Vi består af en stor gruppe dyrlæger og veterinærsygeplejesker med hver deres specialområde, hvilket er din garanti for kompetent og professionel pleje, hvad end der er tale om vaccination af hund, sundhedsundersøgelse af kat eller handelseundersøgelse af hest.

© 2023 VetGruppen | CVR: 40 49 04 85 | Cookie- og privatlivspolitik

×
Menu
Ring op
Skriv
Online Booking