Tilbage til vetgruppen.dk
+45 7022 4442

Vaccination af hunde

Hunde bør som minimum vaccineres mod hundesyge, smitsom leverbetændelse og parvovirus. Dette er de såkaldte kernevacciner. Desuden anbefaler vi at vaccinere mod leptospirose og kennelhoste.

Vaccination af hvalpe

En hvalp bør basisvaccineres mindst 3 gange:

Ved 8 ugers alderen

Ved 12 ugers alderen

Et år efter 2. basisvaccination – når hunden er 1 år og 3 mdr. ca.

Det kan godt være aktuelt at vaccinere ved 16 ugers alderen også, men i de fleste tilfælde er det nok med 2. vaccination ved ca. 12 ugers alderen.

Hvor tit skal den voksne hund vaccineres?

Når hvalpen/unghunden har fået sine 3  basisvaccinationer bør den vaccineres hvert 3. år mod hundesyge, leverbetændelse og parvovirus. Vaccination mod leptospirose og kennelhoste bør foretages hvert år.

Når din hund kommer ind til sin årlige sundhedsundersøgelse vil vi vurdere hvilke vacciner, der er aktuelle for din hund.

Den årlige sundhedsundersøgelse er vigtig – her opdager dyrlægen ofte problemer, som ejeren ikke altid har været opmærksom på – vi ved hvad vi skal kigge efter og vi har en tjekliste vi går igennem, så der ikke bliver glemt noget. 

Eksempler på, hvad der kan opdages under et sundhedscheck er: hjerteproblemer, dårlige tænder, brok, hudlidelser, øjenlidelser, haltheder mv.

Desuden er der her mulighed for at vurdere hundens vægt og snakke om fodring. Overvægt er et meget hyppigt problem hos danske familiedyr.

Dyrlæge Center Vest, Ringkøbing

Herningvej 74 A
6950 Ringkøbing

Tlf.: 70 22 44 42
kontakt.dcvest@vetgruppen.dk
Fax: 69 66 30 54

ÅBNINGSTIDER

Mandag 08.00 – 16.00
Tirsdag  08.00 – 17.00
Onsdag  08.00 – 16.00
Torsdag 08.00 – 17.00
Fredag   08.00 – 16.00

FIND VEJ

VetGruppen

VetGruppen er en sammenslutning af lokale dyreklinikker og dyrehospitaler, der arbejder sammen om at sikre de bedste forudsætninger for dyrs sundhed. Vi består af en stor gruppe dyrlæger og veterinærsygeplejesker med hver deres specialområde, hvilket er din garanti for kompetent og professionel pleje, hvad end der er tale om vaccination af hund, sundhedsundersøgelse af kat eller handelsundersøgelse af hest

Bliv opdateret med de seneste nyheder

© 2020 VETGRUPPEN | CVR: 40 49 04 85 | Cookie og privatlivspolitik

×
Menu
Ring op
Mail