På Frederiksberg Dyreklinik og Spa, fraråder vi helt brugen af p-piller til hunkatte, fordi der er så mange uheldige bivirkninger ved P-piller. Kattens Værn Danmark fraråder ligeledes brugen af P-piller til hunkatte.
Der kan være flere årsager til, at katteejer ønsker at give deres kat P-piller. Her er nogle af grundene:
P-piller indeholder hormonet progesteron, der er formuleret på en effektiv måde, så hormon-tabletterne kun skal gives en gang om ugen (medroxyprogesteron acetat). Til sammenligning, skal kvinder tage deres p-piller en gang dagligt. Progesteron er et drægtighedshormon der forbereder de hunlige kønsorganer på den forestående drægtighed, ved at blokere for en ny løbetid.
Det er veldokumenteret, at der findes rigtigt mange alvorlige bivirkninger hos katte som holdes sterile vha. P-piller. Risikoen for at udvikle bivirkninger er forskellig fra kat til kat, men mange katte vil udvikle en eller flere af nedenstående problemer:
Da de fleste p-piller gives til udendørskatte, er der også en forøget risiko for at katten bliver uønsket drægtig. Der er nemlig altid en risiko for at katten gylper pillen op eller at den ryger ud ved opkast. Hvis katten er udendørs, når dette sker, er katten i risiko for at blive drægtig, uden at ejeren er klar over dette. Hvis katten er blevet parret, uden at ejeren er klar over dette, vil tildeling af p-piller kunne give fosterskader og alvorlig sygdom hos hunkatten.
Visse opdrættere har mange katte i deres katteri og et professionelt ønske om at kunne styre hunkattenes løbetider, i en kort periode, før den planlagte parring. I sådanne tilfælde er det muligt for os at udskrive en recept til p-piller.
Du er altid velkommen til at bestille en tid online eller ringe til os, hvis du har spørgsmål. Du kan træffe os på alle hverdage. Tidsbestilling er nødvendig.
Nordre Fasanvej 74
2000 Frederiksberg
Tlf: 70 25 90 08
CVR nummer: 33167652
Mandag 08.00 - 19.00
Tirsdag 08.00 - 19.00
Onsdag 08.00 - 19.00
Torsdag 08.00 - 19.00
Fredag 08.00 - 16.00
SKADESTUE EFTER AFTALE
2 timers GRATIS parkering foran klinikken*
METRO M1
METRO M2
METRO M3 Cityringen
BUS Nr. 30 – 73 – 74 – 4A
TAXA
* Husk at registrere din bil i en parkerings-app
VetGruppen er en sammenslutning af lokale dyreklinikker og dyrehospitaler, der arbejder sammen om at sikre de bedste forudsætninger for dit kæledyrs sundhed. Vi består af en stor gruppe dyrlæger og veterinærsygeplejesker med hver deres specialområde, hvilket er din garanti for kompetent og professionel pleje, hvad end der er tale om vaccination af din hund eller kastration af din kat.
© 2023 VETGRUPPEN | CVR: 40 49 04 85 | Privatlivspolitik